Home Haber Donanım AMD 7. nesil işlemcilerini kullanmaya başladı!

Donanım savaşı Intel ve AMD tarafında devam ediyor. Intel dizüstü bilgisayarlardaki işlemcilere yönelmiş durumdayken, ABD merkezli AMD masaüstü işlemcilerine yoğunlaşmış durumda.

Yeni nesil işlemciler bir öncekilerine göre watt başına daha performanslı çalışıyor. 7. nesil işlemcilerin eskiye nazaran iyi olduğu şurada anlayabiliriz; bir önceki neslin 90 watt enerji harcayarak verdiği performansı yeni nesil işlemciler 35 ve 65 watt enerji harcayarak sağlıyor. Bu da hem performans hem de enerji tasarrufu anlamına geliyor. Yeni nesil A12-9800 işlemci benchmark testlerinde Intel Core i5-6500’le kafa kafaya gidebiliyor ve grafik konusunda 2 kat daha hızlı çalışıyor diyebiliriz. Ayrıca 7. nesil işlemcilerin HP ve Lenovo’nun yeni modellerinde kullanılmaya başlandığını da söylemek gerekiyor.

Zen çekirdekleri yerine 4 adet Excavator çekirdek kullanan işlemcilerde görsel performansa önem verilmiş. Eskiye nazaran yeni işlemciler 4K videoların ve grafik gücü isteyen işlerin altından daha iyi kalkıyor.

Leave a Reply