Home Donanım Anakart AMD’nin ultra küçük bilgisayarında Intel sistem kullanılıyor!

amd_quantum_pc_inner

Dün haberini yaptığımız ve AMD’nin çok küçük boyutlarda olmasına rağmen üst seviyede GPU’larla donatıldığı için yüksek oyun performansı vaad eden Project Quantum bilgisayarı bizim de çok ilgimizi çekmişti. Ancak izlediğimiz bir yapım aşaması videosunda ilginç bir detayla karşılaştık.

Firma mühendisleri, Quantum’u nasıl yarattıklarını ve nasıl geliştirdiklerini gösteren bir video yapmış. Sizin de izleyebileceğiniz bu videodaki bir sahnede sistem içersindeki bileşenler görünüyor. Ancak ilginç bir detay ise kullanılan anakart ve işlemci. Anakart olarak Mini-ITX yapısındaki ASRock Z97E-ITX/ac tercih edilmiş. Adından da anlaşılacağı üzere Z97 yongasetini kullanıyor. Yani Intel! İşlemci olarak da Core i7-4790K belirtilmiş.

AMD’nin ezeli rakibinin ürünlerini kullanmasını geçtik, böylesine özel bir ürün içersinde tercih edilmesi çok garip geldi. Üstüne üstlük bu bileşenlerin resmi tanıtım videosunda yer alması işi daha da garip yapıyor.

Haberde de dediğimiz gibi tasarım AMD’den gelecek, üretimi ise partnerler üstlenecek. Bu da demek oluyor ki, Project Quantum içersinde Intel tabanlı bileşenleri satışta da görmek mümkün olabilir.

amd_quantum_pc

 

Leave a Reply