Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 15

Konu: DNS - Yasaklı Sitelere KTunnel Gibi Siteler Kullanmadan Nasıl Girilir ?

Demirbaş

DNS - Yasaklı Sitelere KTunnel Gibi Siteler Kullanmadan Nasıl Girilir ?

Öncelikle Herkese Merhabalar,

Uzun zamandır birçok bilgisayar kullanıcısının başını ağrıtan bir mevzu internette bulunmakta. Ülkemizdeki mahkemelerin kararı ile Youtube ve MySpace gibi sayfalara kimi zaman erişimler engellendi ya da kimisinin engeli bir süre sonra kalktı. Kullanıcılar Tünel sitelerine ilgi gösterse de sürekli açılan reklam sayfaları kullanıcıları meşgul ederek zamanlarını öldürmekten. Fakat bu gibi sitelere girerken tünel sistemini kullanan siteler dışında başka yöntemlerde bulunmakta. Ilk zamanlarda birçok kullanıcı hosts dosyası kullanarak çözümü sağlasa da TTNet bu yöntemin de önüne geçmiş bulunmakta. Hosts dosyasını uygulayan kullanıcılar YouTube.com'a erişebilse de aşağıdaki resime benzer hatalar alıyor.

Demokraside çare tükenmeyeceği için elimizde hala bulunan bir çare daha var. Ileri düzey Bilgisayar kullanıcılarının uzun zamandır kullandığı yöntemi size nasıl yapılacağını harfi harfine anlatıcam. Kullanacağımız yöntemin ismi DNS'değiştirme. Ilk olarak DNS nedir ona bakalım...

DNS (İngilizce: Domain Name System, Türkçe: alan adı sistemi), İnternet uzayını bölümlemeye bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan bir sistemdir.

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.site_adı.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

DNS sistemi isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşur. İsim sunucuları olarak düzenlenen bilgisayarlar host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgilerini tutarlar. Çözümleyiciler ise DNS istemcilerdir. DNS istemcilerde, DNS sunucu ya da sunucuların adresleri bulunur.

Bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık IP adresini bulmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu, yani DNS sunucu da eğer kendi veritabanında öyle bir isim varsa, bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veritabanına kayıtların elle,tek tek girilmesi gerekir.

Peki biz neden Youtube.com'a giremiyoruz ?

Yukarıdaki anlatımda da yer aldığı gibi; biz internet tarayıcımıza (firefox, internet explorer vs.) www.YouTube.com ismini yazdığımızda, normal koşullarda bu talebimiz, Türkiye'de genel anlamda en fazla kullanılan servis sağlayıcısı olan Türk Telekom'un internet ile ilgilenen alt firması olan TTNet'in sunucularına gönderilir. Ancak TTNet'in kendi DNS sunucularında engellediği için biz bu siteyi göremeyiz. Fakat Işletim Sisteminizin TCP/IP ayarlarını değiştirmeniz mümkünse, taleplerinizi TTNet'in DNS sunucuları yerine yurtdışındaki bir sunucuya göndermeniz mümkün. Şu anda dünya da en yaygın olarak kullanılan OpenDNS isimli firmanın sunucularını kullanacağız.

Not: Anlatım Windows XP içindir, işletim sistemlerine göre ayarları bulma yolunuz farklılık göstersede genel olarak Windows sistemlerinde çekirdek ayar yapısı aynıdır.

Başlat çubuğuna tıklıyoruz ve ardından Denetim Masası'na giriyoruz.

Karşımıza aşağıdakine benzer bir görüntü çıkıyor. Eğer karşınıza bu şekilde simgeler gelmiyor da grup şeklinde geliyor ise, sol taraftaki bölümden klasik görünüme geç'e tıklayarak bu görünümü elde edebilirsiniz.

Denetim Masası'nda klasik görünümü ayarladıktan sonra, Ağ Bağlantılarım'a giriyoruz.

Ağ Bağlantılarına girdikten sonra karşımızda aşağıdakine benzer bir görüntü çıkacak. Bizi ilgilendiren kısım Yerel Ağ Bağlantım.

Not: Dizüstü bilgisayar kullanan bazı kullanıcılar kablosuz internete bağlandığı için kablosuz yerel ağ'ın özellikler bölümünden yine aynı işlemi yapabilirler. Ağ bağlantımızı bulduktan sonra, Sağ tık ile açılan menüden Özellikler'i seçiyoruz.

Karşımıza gelen bölümden Internet Iletişim Kuralları (TCP/IP) 'yi seçiyoruz. Seçimi yaptıktan sonra alt tarafta bulunan 3 butondan Özellikler yazana tıklıyoruz.

Birçok kullanıcıda, DNS sunucusu adresini otomatik olarak al gözüken kısmı bizim Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan olarak değiştirmemiz gerekiyor.

Not: Bazı okulların bilgi işlem bölümünde DNS kullanmadan internet erişimi olmadığından dolayı yine Tünel programları kullanmanız gerekebilir.

El ile gireceğimiz IP adresleri ise şöyle;
    156.154.70.22
    156.154.71.22

IP'leri girdikten sonra Tamam ve ardından Uygula'ya basarak çıkıyoruz. Kimi bilgisayarlarda bu işlemlerden sonra direk olarak YouTube'a bağlanmak mümkün olsa da, kimi bilgisayarların DNS önbelleklerini temizlememiz gerekiyor. Bu işlemde oldukça basit,

Başlat Çubuğuna tıklıyoruz ve ardından Çalıştır'ı seçiyoruz.

Aşağıdaki gibi karşımıza bir pencere çıkıyor ve bu pencereye cmd ya da command yazıp Enter'a basıyoruz.

Ardından deneyimli kullanıcıların hatırlayacağı Windows'un temel çekirdeğini oluşturan komut satırları karşımıza çıkıyor. Burada girmemiz gereken kod ise şu şekilde;

ipconfig /flushdns

ipconfig ile /flushdns arasında bir boşluk bırakmanız yeterli olucaktır. Bu kodu yazıp Enter'a bastıktan sonra karşımıza şuna benzer bir görüntü çıkıyor,

Kimi zaman Windows da sorunlar olabileceği için birkaç kez bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyorum.

Ardından, www.YouTube.com adresine girin ve istediğiniz herhangi bir videoyu açın.

Tebrikler, DNS değiştirme işlemini tamamladınız. Istediğiniz zaman, DNS adresini otomatik al'ı seçip ardından komut satırında aynı komutu yazıp eski ayarlara dönebilirsiniz.

Herkese iyi günler,
    Koray "Turkish Psycho" Bala
    [size=7pt]World Cyber Games 2006 - Need For Speed: Most Wanted - Türkiye #2<br />World Gamemaster Tournament 2006 - Need For Speed: Most Wanted - Istanbul Lan Party #1<br />World Gamemaster Tournament 2007 - Need For Speed: Carbon - Türkiye #2<br />X-Wishes Racing Cup '07- Colin McRae DiRT - #1<br />Pirelli Rally Simulator Istanbul 2008 Istinye Park - Sega Rally #1<br />Sapphire Summer Games 2008 - Need For Speed: Pro Street - Izmir Lan Party #1<br />Powercolor Powercup Domination 2009 Need For Speed: Most Wanted #1
    World Gamemaster Tournament 2010 - Need For Speed: Shift #1<br />

Silver Member

Ynt: DNS - Yasaklı Sitelere KTunnel Gibi Siteler Kullanmadan Nasıl Girilir ?

çok güsel anlatım ama benim bi sorum var bazı dns lerin güvenlik sorunu oluşturuormuş bu dooru mudur ve bu verdiiin dns ayarlarına güvenebilir miyiz....

Demirbaş

OpenDNS güvenilirdir, kimi dnslerde güvenlik olmadığı konusunda haklısın ancak yine de bankacılık işlemlerim için kendi telekomünikasyon firmamın dns ini kullanmayı tercih ederim. En azından birşey olsa direk müdahele olabilir. Fakat OpenDNS güvenilirliği ve anonim sörf te güçlülüğünü kanıtlamış bir firmadır.
    [size=7pt]World Cyber Games 2006 - Need For Speed: Most Wanted - Türkiye #2<br />World Gamemaster Tournament 2006 - Need For Speed: Most Wanted - Istanbul Lan Party #1<br />World Gamemaster Tournament 2007 - Need For Speed: Carbon - Türkiye #2<br />X-Wishes Racing Cup '07- Colin McRae DiRT - #1<br />Pirelli Rally Simulator Istanbul 2008 Istinye Park - Sega Rally #1<br />Sapphire Summer Games 2008 - Need For Speed: Pro Street - Izmir Lan Party #1<br />Powercolor Powercup Domination 2009 Need For Speed: Most Wanted #1

Silver Member

Alıntı Turkish Psycho Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    OpenDNS güvenilirdir, kimi dnslerde güvenlik olmadığı konusunda haklısın ancak yine de bankacılık işlemlerim için kendi telekomünikasyon firmamın dns ini kullanmayı tercih ederim. En azından birşey olsa direk müdahele olabilir. Fakat OpenDNS güvenilirliği ve anonim sörf te güçlülüğünü kanıtlamış bir firmadır.

o zaman yine aynı şekilde yapcaz yani bankacılık işlerinde dns ayarlarını eski hale getircez yoksa mokoko durumu oluşabilir

HWA Owner em1r Üyenin Avatarı

Teşekkürler Koray
    Intel Core i7 3930K | ASRock X79 Extreme6 | G.Skill Ripjaws X 4x8 Gb | MSI GTX 670 | CM Stacker 830 | Corsair GS800 | Logitech G25 / G930 / G510 / G500S / X-530 | Corsair Force GS 128 Gb / Force LS 240 Gb / Transcend SSD320 128 Gb / Seagate 3 Tb / WD Scorpio Blue 500 Gb | Creative X-Fi Platinum Fatal1ty Champion | LG M2762D / Samsung 225BW / Asus PW191 | Asus Vulcan ANC | Zalman MFC3 | Gamer Storm Assassin

Intel Core i5 670 | MSI H55M-E23 | Corsair XMS3 2x4 Gb | Sapphire HD7750 | Frisby FC-S6020B | OCZ Vertex 2 60 Gb / Seagate 500 Gb / My Book 1 Tb / Transcend StoreJet 25M3 750Gb | LG 55LW4500 | Logitech MK220 | Microlab M-820 | Gamer Storm Gabriel

HWA Moderatör

Koray mükemmel anlatmışsın bilmeyenler için iyi bir rehber olur. İş yerinde bana paso soruyorlar anlatıyorum ama bilmedikleri için zor geliyor, burasını ref. gösteririm artık. Bir de ben 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 kullanıyordum ama browsing olarak hayli yavaşlama olabiliyordu bazen yurtdışı sitelere. Bunda da aynı şey mevcut mu ?
    [size=7pt]Intel E8400 3.0 ghz | 2x2 GB Kingston DDR2-800 | Asus P5KC P35 Motherboard | Sapphire 512 MB HD4870 | 500 GB Samsung Sata-II 32 mb cache | 500 GB Seagate 7200.11 32 mb cache | 1000 GB Samsung Sata-II 32 mb cache | 250 GB Samsung Sata-II 16 mb cache | WD Essentials Ext. 250 GB 2.5" | Verbatim Ext. 500 GB 2.5" | WD Passport Ext. 500 GB 2.5" | Codegen Ext. 500 GB 2.5" | CM Stacker | Asus DVD-RW 18x | Asus DVD-RW 16x | Avermedia DVB-S | Logitech MX3000 Keyboard & Laser Mouse Set | HP 22" w2207 | Logitech Z-5500 & Logitech Z-5450 Wifi
    Yeni bir PKK istemiyoruz

HWA Moderatör LIONHEART Üyenin Avatarı

208.67.222.222
    208.67.220.220

Teşekkürler Koray hocam, ek olarak bu dns'leri de kullanabilirsiniz
    Msi P67A-GD65 (B3) * Intel i5 2500K @ 4.0ghz (1.2v) * Noctua NH-U14S & NF-A15 PWM 14cm Fan
    G.Skill RipjawsX 8gb 1600mhz CL7 * Sapphire Vapor-X R9 270X OC Boost 2gb 256bit
    A-Data SP900 128gb SSD * Samsung 320Gb * Seagate 2Tb x2 * Samsung 22x dvd-rw
    Thermaltake Toughpower 750w Q-Fan (12v 60A) * C.Master Haf-X * Samsung B2230H 21.5"
    Powercom 1000va * Logitech Z-2300

" Msi P67A-GD65 İncelemesi ve Detaylar " http://www.hwa.com.tr/forum/kullanic...-detaylar.html
    " Cooler Master RC-942 HAF-X Kullanıcı İncelemesi " http://www.hwa.com.tr/forum/kullanic...ncelemesi.html
    " Önerilen Güç Kaynakları Listesi " http://www.hwa.com.tr/forum/psu/1367...tesi-yeni.html
    " Farklı Bütçelere Göre Güncel Sistemler AMD & INTEL" http://www.hwa.com.tr/forum/danisma-...amp-intel.html
    " Dark Orion Kullanıcı İncelemesi " http://www.hwa.com.tr/forum/kullanic...ncelemesi.html

Demirbaş

Alıntı Roger that! Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Koray mükemmel anlatmışsın bilmeyenler için iyi bir rehber olur. İş yerinde bana paso soruyorlar anlatıyorum ama bilmedikleri için zor geliyor, burasını ref. gösteririm artık. Bir de ben 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 kullanıyordum ama browsing olarak hayli yavaşlama olabiliyordu bazen yurtdışı sitelere. Bunda da aynı şey mevcut mu ?
    Özellikle terimlerde kendimi kastım diyeiblirim tam anlaşılsın diye Bana soran bol vallahi abim bile telefonda arıyıp dns istiyor bazen benden Diğer dnslere gelecek olursak, zamanında bende bol bol kullandım 4.2.2.1 i ama kasıldı baya zamanla. OpenDNS taş gibi vallahi çok şükür ve ücretsiz

@mathayus

aslında opendns de oldukça güvenlidir ama olur ya hacker ın teki sızar da patlatır bu sefer başın yanar. Bana kalırsa TTNet'in dns lerini çökertmek tabi ki daha kolay olur onlar için ama bu sefer Devlet karşısında hakkını rahat arıyabilirsin bu nedenle öyle bir tavsiyede bulundum

Demirbaş

Yeni makaleler de yolda bu arada

Silver Member

@Turkish Psycho

anladım tşkler saolasın.....

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon