Home Mobil Aksesuar İlk selfie çubuğu 1980’lerde çıkmış!

hiroshi-ueda-selfie-stick-650x433

Patlayan selfie akımından sonra sürekli karşımıza çıkan selfie çubuğu için çoğumuz muhtemelen yeni nesil bir ürün olduğunu düşündük. Yani bu popülerlikten sonra ortaya çıkmıştır dedik. Ancak Japonya’da yaşayan biri, bunu yaklaşık 30 yıl önce yaratmış.

Kamera markalarından Minolta’nın eski bir çalışanı olan Hiroshi Ueda, “teleskopik uzatma çubuğu” adını verdiği kol ile kendisinin ve ailesinin fotolarını çekmek için böyle bir arayışa girmiş. Bu fikir, Fransa’da bir tatildeyken aklına gelmiş. Gelme sebebi ise fotosunu çekmesi için makinayı verdiği bir çocuk, makinayı alarak kaçmış 😀

Çubuğu yaptıktan sonra 1983 yılında patentini de almış. Ancak o zamanki çubukla günümüzde çubuk arasındaki ana fark teknoloji. Şimdiki gibi çektiğimiz yeri telefon ekranından görmek mümkün değildi. Bunun için de ayna kullanılarak çekimi yapan kişiye yansıtılıyordu.

Her ne kadar çubuklar şu anda inanılmaz popüler olsa da, o zaman Minolta piyasaya sürdüğünde neredeyse kimse ilgilenmemiş. Ama bu Hiroshi’yi durdurmamış ve sürekli kendi ve ailesinin fotolarını çekmiş.

Patentin süresi 2003 yılında dolmuş ve iptal olmuş. Ama yaklaşık 10 yıl sonra patlayan bu popülerliği kimse tahmin etmediği için tekrar alınmamış. Hiroshi bu patent kaybına üzülmüyormuş, sadece keşfim şu anda seviliyor diye mutluymuş. Biz olsak patent bizde değil diye kahrolurduk 😀

 

Leave a Reply